Ekonomi

Çin’den dijital yuan saldırısı geliyor

Investing.com – Çin’in Hunan eyaletinin başkenti Changsha’daki 300.000’den fazla satış noktası artık dijital yuanı kabul ediyor.

Hunan eyaletinin resmi gazetesinde yayınlanan açıklamaya göre, Çangşa’da 300.000’den fazla perakendeci, dijital yuan ile alışverişe izin vermeye başladı. Paylaşılan verilere göre kent sakinleri son dönemde 50 milyonu aşkın dijital yuan işledi. Toplamda dijital yuan süreçleri şehir bazında 1,2 milyar doları aştı.

8 milyona yakın nüfusa sahip Changsha, Nisan 2021’de Shanghai, Hainan, Xi’an, Qingdao ve Dalian ile birlikte dijital yuan pilot bölgesine dahil edildi.

Çin, 17 şehirde dijital yuan pilot uygulamasına devam ediyor

Pilot uygulamanın ilk aşamasında, ülkenin dijital para birimi, Nisan 2020 döneminde Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Xiong’an’da kullanılmaya başlandı. Şu anda 17 şehirde pilot çalışmalar devam ederken, Hong Kong ve Makao’daki çalışmalarla dijital yuanın sınır ötesi ödeme testleri devam ediyor. .

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) paylaştığı veriler, pilot çalışma kapsamında dijital yuanı en çok benimseyen şehrin Changsha olduğunu ortaya koyuyor. Çin, birçok ülkenin çalışmalarını sürdürdüğü merkez bankası dijital para birimi (CBDC) faaliyetlerinde açık-orta lider ülke konumunu koruyor. Diğer birçok ülke CBDC ile ilgili konsept oluşturma veya karar verme aşamasındayken, Çin pilot bölgelerde CBDC’nin gerçek kullanım aşamasına girdi.

Bu çalışmalar kapsamında ülkelerin vatandaşlarının hizmetine dijital yuan sunulmaktadır. hava damlasıüzerinden dağıtılmaktadır. Bazı bölgelerde dijital para kullanımını teşvik etmek amacıyla çeşitli mal ve hizmet alımlarında %50’ye varan indirim kampanyaları uygulanmaktadır.

Kripto yasağı uygulayan Çin, dijital yuan ile piyasaya hakim olmak istiyor

Çin, dijital yuan projesini 2021’de kripto para birimine yönelik kapsamlı bir yasakla eş zamanlı olarak hayata geçirdi. Bu bağlamda Çin, merkezsiz kripto sektörüne karşı fiilen bir atılım yaparken, Blockchain teknolojisinden de vazgeçmedi ve kendi yuanını ilan etmek için atağa geçti. bu alanda hakimiyet Çin devleti bu politikasıyla kontrol edemediği bir sistemi kendi ekonomik sistemi için bir tehdit olarak gördüğünü göstermiş ve buna göre harekete geçmiştir.

Çin’in kapsamlı kripto yasağı, özellikle o sırada ülkede yoğun bir şekilde faaliyet gösteren kripto madenciliği şirketlerini etkiledi. Bu yasak nedeniyle kripto para piyasalarında önemli düşüşler görüldü.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu