Haber

Moldova Başbakanı Gavrilitsa istifa etti

Moldova Başbakanı Natalya Gavrilitsa görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Gavrilitsa, başkent Kişinev’de düzenlediği basın toplantısında, “1,5 yıl sonra Başbakanlık görevimden istifa ettiğimi açıklamanın zamanı geldi” dedi. söz konusu.

İstifasının gerekçesini açıklamayan Gavrilitsa, Moldova hükümetinin bu dönemde yolsuzlukla mücadele ve Avrupa Birliği’ne entegrasyon yolunda bir yol izlediğini belirtti.

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu da Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Başbakan Natalya Gavrilitsa’nın istifasını dikkate aldım. Tüm bu krizlerde ülkeyi yönetme konusundaki fedakarlıkları ve çabaları için kendisine çok minnettarım.” ifadesini kullandı.

Sandu, hukuki süreç gereği Moldova parlamentosundaki siyasi partilerle istişarelerde bulunacağını ve ilerleyen süreçte yeni Başbakan adayını bilgilendireceğini belirtti.

2009 yılında Moldova EkonomiMilli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Natalya Gavrilitsa, 2013-2014 döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’nda danışman olarak görev yaptı.

Gavrilitsa, 2019 yılında Başkan Maya Sandu’nun başbakanlığı döneminde Maliye Bakanıydı.

Moldova Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Sandu’nun başbakan olarak önerdiği Natalya Gavrilitsa’nın adaylığını 6 Ağustos 2021’de onayladı.

dazkiriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu