Haber

Almanya Başbakanı Scholz, Almanya’nın İklime Zararsız Olma Kararını Tekrar Doğruladı

DAVOS, 19 Ocak (Xinhua) — Almanya Başbakanı Olaf Scholz Çarşamba günü ülkesinin 2045 yılına kadar iklim nötr olma yolunda olduğunu ve iklim nötr bir ekonominin “yüzyılımızın ana görevi” olduğunu duyurdu.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2023 Yıllık Toplantısında yaptığı konuşmada Scholz, Almanya’nın iklim nötr bir ekonomiye dönüşümünün “tamamen yeni bir dinamik” kazandığını söyledi.

Almanya Başbakanı, iklim nötr hedeflerine ulaştıktan sonra ülkenin imalat sektörünün güçlü kalacağını söyledi.

Almanya’nın yeni sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalat terminalleri inşa etmedeki yeni yüzünü öven Scholz, ülkesinin böyle bir yüzü mihenk taşı olarak uygularken, ekonominin bir bütün olarak dönüşmeye devam ettiğini söyledi.

Scholz, 2030 yılına kadar ülke elektriğinin yüzde 80’inin yenilenebilir kaynaklardan üretilerek mevcut seviyenin iki katına çıkacağının altını çizdi.

Almanya’nın yenilenebilir enerji kaynaklarının bugünden 2030’a yaygınlaştırılması için yaklaşık 400 milyar avro (yaklaşık 432 milyar ABD doları) yatırım yapacağını kaydeden Scholz, “İklim dostu bir sanayi için bu kilometre taşı, endüstriyel gücümüzün sonu değil, bir yeni başlangıç.” .

haber-abana.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu