Ekonomi

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arz tarihi belli oldu

Investing.com – SPK, 2 Mart’ta Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arz edildiğini duyurdu Onaylandıilan edildi.

Şirketten yapılan açıklamada, halka arz sürecinde AKFYE hisselerinin 8-10 Mart ortasında 3 gün süreyle satışa sunulacağı açıklandı. Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin halka arzında, Akfen Holding A.Ş. 9,80 TL sabit fiyatla satışa sunulacak. Halka arz aşamasında satılan paylar nispi dağıtım yöntemine göre dağıtılacaktır.

Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı %33,5 olacaktır. Halka arz izahnamesinde de belirtildiği üzere, satılacak payların dağılımı yerli bireysel yatırımcılara %20, yerli kurumsal yatırımcılara %20, yabancı kurumsal yatırımcılara %50 ve şirket çalışanlarına %10 olarak belirlenmiştir.

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı ortak satış şeklinde olacağından şirkete doğrudan fon girişi olmayacaktır. Bu nedenle halka arzdan elde edilecek gelir Akfen Holding A.Ş.’nin tasarrufunda olacaktır.

2023 yılında halka arzlarda son durum

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı, Borsa İstanbul’da bu yıl 7’nci halka arz olacak. Ocak ayında 5 halka arz gerçekleşirken, Söke Değirmencilik ( SOKAK), Tapdi Oksijen Özel Sağlık ve Eğitim Hizmetleri ( TNZTP), Astor Gücü ( ASTOR), Maçkolik İnternet Hizmetleri ( MACKO) ve Bülbüloğlu Vinç Sanayi ( BVSAN ), borsada işlemler görmeye başladı. Şubat ayında halka arz olmadı. Eğer geçen hafta Göknur GıdaHalka arz tamamlandı.

12 işlem günü boyunca borsa tavan fiyatından işlem gören SOKE, Ocak ayında halka arzlar arasında en uzun tavan serisine sahip hisse senedi oldu. SOKE, bu süreçte maksimum %210’luk kâra ulaşırken, geçen haftaki 14 TL’lik kapanış fiyatına göre %87’lik bir artışa sahip.

TNZTP 4 gün boyunca tavan fiyattan işlem gördü, ancak hisse fiyatı 16 işlem günü için kısmi düzeltmeler görmesine rağmen yükselmeye devam etti ve %102 kazandı.

ASTOR, 9 günlük bir tavan serisi kaydetti. Şubat ayının ilk yarısında yatay seyrin ardından yükselişini sürdüren pay, geçtiğimiz hafta 43 TL’ye ulaşarak halka arz fiyatına göre yüzde 245 oranında kâr sağladı.

MACKO, süreçlere başladıktan sonra 8 gün boyunca tavan fiyat üzerinden gitti ve maksimum %113 fayda sağladı. Düzeltmenin ardından toparlanan pay, geçen haftaki prestijiyle halka arz fiyatına göre yüzde 48 yükseldi.

BVSAN, borsada işlem görmeye başlamasıyla birlikte 5 günlük bir tavan serisi kaydetti. Hisse bu süreçte %61 yükselirken, düzeltmenin ardından geçen haftaki 42 TL fiyatına göre %35 artışla devam ediyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu