Haber

Ticaret Bakanlığı marketlerde “fahiş fiyat” denetimi yaptı

Ticaret Bakanlığı, son günlerde kamuoyuna yansıyan haksız fiyat artışı savlarına karşı harekete geçerek, marketlerde fahiş fiyat ve etiket kontrolü yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Kasım’daki Kabine Toplantısı’nın akabinde “(Zincir marketlerdeki fiyatlar) Ortaya konan ithamlar, Ticaret Bakanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ticaret Bakanlığımız bu çerçevede yaptığı hazırlıklar doğrultusunda önümüzdeki günlerde yeni uygulamaları devreye alacaktır.” sözlerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı takımları kontrollerini sıklaştırdı. Kontrollerde, Bakanlık İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki takım, Ankara’daki marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket kontrolü gerçekleştirdi. Gruplar, marketlerde, zerzevat ve meyve, temel besin eserleri ile paklık eserleri başta olmak üzere temel gereksinim hususlarının fiyatlarını inceledi.

Denetimlerde, eserin etiket fiyatı ile kasa fiyatı ortasında fark olup olmadığına, eserin etiket ve künye bilgileri ile indirimli eserin indirimden evvelki fiyatına bakıldı. Takımlar, rastgele seçtikleri eserleri kasaya götürerek fiyatları karşılaştırdı.

Adnan Benli, kontrollere ait basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Bakanlık olarak Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket kontrolü yaptıklarını söyledi.

Cezalar hakkında bilgi verdi

Denetimlerde, seçtikleri eserlerin alış ve satış fiyatlarını denetim ettiklerini belirten Benli, şöyle konuştu:

“İhtiyaç halinde bu eserlerin alış ve satış faturalarını da düzenlediğimiz tutanağı ekleyerek Bakanlığımız sorumluluğunda şurası bulunan Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyetine intikal ediyoruz. Bu şura, yaptığı incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda, mevzuata rastgele bir terslik varsa, fahiş fiyat yapıldığı tespit edilmiş ise bu işletmeler hakkında 14 bin 600 liradan 146 bin 600 liraya kadar cezai süreç uygulamaktadır. Bu fiyatların tekrar değerleme oranı ile güncellenmesi durumunda 2023’te 33 bin lira ile 331 bin lira arasında fahiş fiyat cezası uygulanacaktır. Stokçuluk ile piyasa bozucu eylemlere yönelikte cezai işlem uygulanmaktadır. Piyasa bozucu eylemlerde alt sınır 100 bin lira, üst sınır 2 milyon lira olarak uygulanmaktadır. Bu rakamlar da güncellenecek olup, bu ceza 2023’te 222 bin lira ile 4 milyon 458 bin lira ortasında uygulanacaktır.”

Benli, eserlerin fiyat etiketlerinin ilgili mevzuata uygunluğu, ünite fiyat yazılması, değişim tarihi ile kasa ve raf fiyatlarının uygunluğunun denetim edildiğini, rastgele bir uygunsuzlukta eser başına 615 lira ceza uygulandığını bildirdi.

81 vilayette ulusal ve mahallî zincir marketler, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerinde kontrol ve incelemelerini sürdürdüklerini belirten Benli, vatandaşların, karşılaştıkları etiket uygunsuzluklarında Ticaret Bakanlığı vilayet müdürlüklerine başvurabileceklerini, Alo 175 Tüketici Müşavere Hattı’nı arayabileceklerini söyledi.

Benli, gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ticaret Bakanlığımız yeni uygulamaları devreye alacaktır.” sözünü hatırlatmaları üzerine, “Bu konuda çalışma başlatıldı. Benim bunu zikretmem doğru değil. Bakanlık olarak çalışıyoruz. Yeni uygulamaları devreye aldığımızda sizinle paylaşacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu