Haber

İran iki kişiyi idam etti

İran, Yousef Mehrdad ve Sadrollah Fazeli Zare’ye ‘dini değerleri aşağılamak’ suçundan verilen idam cezalarını infaz etti.

İran Yargı haber ajansı Mizan’ın aktardığına göre Mehrdad ve Zare, Reuters’in aktardığına göre ‘küfür’ ve ‘İslam dinine, peygambere ve diğer kutsal şeylere hakaret’ suçlarından idam cezasına çarptırıldı. Mizan, iki kişinin ne zaman idam edildiğine dair bilgi vermezken, İranlı Öğrenciler Haber Ajansı bu sabah idam edildiklerini yazdı.

‘SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN HAREKET ETTİLER’

Mehrdad ve Zare’nin infazına ilişkin yapılan açıklamada, idam edilen iki kişinin ‘Hz. Muhammed’e ve kutsal değerlere hakaret ettikleri, onlarca sosyal medya hesabı üzerinden bu konuda faaliyette bulundukları’ iddia edildi. Açıklamada, Mehrdad ve Zare’nin de sosyal medyada Kuran’ı ateşe verdikleri görüntüleri paylaştığı iddia edildi.

UST: 2023’TE 205 KİŞİ İdam Edildi

Norveç merkezli İran İnsan Hakları (UST) örgütünün verilerine göre İran’da 8 Mayıs itibarıyla 205 kişi idam edildi. UST’nin 2022 yıllık raporuna göre İran’da 2022’de en az 582 kişi idam edildi ve idam edilenlerin sayısı 2021’e göre yüzde 75 arttı.

Öte yandan 13 Eylül 2022’de ‘ahlak polisi’ tarafından kurallara uymadığı için gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin ölümüyle başlayan protestolarla ilgili olarak Eylül 2022’den bu yana dört kişi idam edildi. başörtüsü zorunluluğu getirildi ve gözaltında öldürüldü. (DIŞ HABERLER)

lice-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu