Haber

Dolmabahçe müezzini Yıldırım, CHP İstanbul 10. olağan adayı

Gezi olayları sırasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “camide bira içtiler” açıklamasını yalanlaması ile tanınan Bezmialem Valide Sultan Camii’nin eski müezzini Fuat Yıldırım, CHP milletvekili adayı oldu.

Yıldırım, İstanbul 2. ilçe için 10. olağan milletvekili adayı oldu. CHP’nin bu bölgede aday gösterdiği diğer isimler ise şöyle:

Namık Tan
Yunus Emre
Gökan Zeybek
Enis Berberoğlu
Mustafa Kaya (SP)
Yüksel Mansur Kılınç
İsa Şahin (Gelecek)
Evrim Sızvanoğlu (DEVA)
Berna Sukas
Fuat Yıldırım
Onur Aydın
Hafif Öğütücü
Soner ÖZimer
Mehmet Ali Yüksel
Şaban Karaaslan
Elmas Arus

2018 genel seçimlerinde CHP, İstanbul 2. ilçede 8 milletvekili seçmişti.

Ne oldu?

Gezi eylemleri devam ederken, hükümet yanlısı medya kuruluşları caminin içinde bira içildiğini iddia etti. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, “Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’ne ayakkabıyla gireceksin, orada içeceksin. Bu ülkenin dini türbelerine bu saygısızlığı yapacaksınız. Ne için? Çevre için. Cami müezzini ile tehdit edeceksin, sonra farklı konuşturacaksın; ‘Böyle bir şey olmadı’… Ne oldu, tüm görüntüler elimizde. Bunları cuma günü görsellerle birlikte arkadaşlarımıza sunacağız” denildi.

O dönemde camide görev yapan Müezzin Fuat Yıldırım, “Burada içki içilmiyordu. Aktivistler buraya sığındıktan sonra içki içen insanları görselerdi kendilerini dışarı atarlardı. Yaralılar iki gün içinde tedavi edildi. Polis gazından kaçanlar camiye sığındı” dedi.

Erdoğan konuşmasında “bizde” dediği sahneleri hiç yayınlamadı. (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu